Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mocne nogi to mocne ciało! Dlaczego trening tej części naszego ciała jest tak ważny? Na co powinnniśmy w największym stopniu zwracać uwagę?

Damian Cieślak
archiwum prywatne
Przed tygodniem były plecy, dziś przyszedł czas na nogi. Dlaczego powinniśmy trenować tę część naszego ciała? O tym w kolejnej odsłonie naszego poradnika opowiada trener personalny Alan Urbaniak.

Trening nóg to najbardziej wymagający element w ciągu całego planu. Nogi to niemal połowa naszego ciała i aby trening tej grupy mięśniowej był skuteczny wymaga wielu ćwiczeń angażujących je pod każdym kątem. Nogi to nie tylko mięsień czworogłowy i dwugłowy oraz łydki. Dolną połowę ciała budują także mięśnie krawieckie, grzebieniowe, odwodziciele, przywodziciele, naprężacze powięzi szerokiej, półbłoniaste czy półścięgniste.

Mocne nogi to mocne ciało

Podczas treningu nóg używamy ponad 200 mięśni. Mamy automatycznie zwiększony poziom hormonu wzrostu. Taki rodzaj zajęć jest nieodzownym elementem w walce z masą tłuszczową. - Najnormalniej w świecie spalamy większą liczbę kalorii - opowiada Alan Urbaniak.

Trener personalny podkreśla, że gdy odbywał szkolenia u mistrzów kulturystyki, Ci mówili jasno - „kopyta” muszą być silne i wielkie. - Oczywiście nie każdy musi posiadać olbrzymie uda. Chcę jednak powiedzieć, że ćwiczyć na siłowni, a nie ćwiczyć nóg, to tak jakby w ogóle nie trenować - mówi dosadnie nasz ekspert.

Stymulując dużą grupę mięśniową, czyli mówiąc prościej nasze nogi, organizm wchodzi w stan anaboliczny. Co to oznacza? - Do krwiobiegu zostają „wyrzucane” hormony (hormon wzrostu i testosteron), które wpływają na rozwój masy mięśniowej, siły, a także jak podkreślałem wcześniej na redukcję tłuszczu - tłumaczy Alan Urbaniak.

Nie ćwicząc nóg pozbawiamy się zarówno masy mięśniowej, jak i oczywiście możliwości zwiększenia siły całego organizmu. - Mocne nogi to mocne ciało. Treningi dolnej partii są bardzo ciężkie i wymagające jednak warte swojej ceny - nie ma wątpliwości trener personalny.

Samo bieganie nie wystarczy

Uprawiasz piłkę nożną bądź dużo biegasz, więc nie musisz trenować nóg? Takie myślenie to zdaniem naszego eksperta największy błąd, jaki możemy popełnić. - Wszyscy najlepsi piłkarze i biegacze świata mają w swoich planach treningowych ćwiczenie nóg na siłowni! Siła nie bierze się z samego biegania, ale z odpowiedniego stymulowania i progresywnego przeciążania mięśni, dlatego stajemy się szybsi, skoczniejsi i silniejsi - wyjaśnia trener.

Kontuzja to nie wyrok

Często osoby, które miały problemy z kolanami, zmagały się z poważnymi kontuzjami, rezygnują z ćwiczenia nóg. To kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. - Podam przykład chłopaka, którego prowadzę. Jest po zerwaniu więzadeł krzyżowych. Zajmujący się nim specjalista nakazał progresywne przeciążanie w celu odbudowania mięśni, które później mają chronić nasze kolana. Po kontuzji można więc ćwiczyć nogi, ale należy to robić z głową - podkreśla ekspert.

Nie bać się!

Nogi są silne, utrzymują nasz organizm. Jeśli wchodzisz po schodach i wstajesz z krzesła to już unosisz ciężar swojego ciała. Jak ćwiczyć? - Najlepiej poproś trenera na siłowni, bo to człowiek, który tam pracuje i to jest jego obowiązek, aby zaprezentował Ci jedno ćwiczenie na trening. Twoja rola polega na tym, abyś je powoli rozwijał i doskonalił - tłumaczy Alan Urbaniak. Wskazówka dla początkujących? - Pamiętajcie, aby nie koślawić kolan, aby nigdy nie kierowały się do środka. To zasada numer jeden. Zaczynamy od małych ciężarów - dodaje.

Rozglądając się po siłowni szybko rzucą nam się w oczy wizualne dysproporcje. Zapewne zobaczysz osoby z wielkimi klatkami, a chudymi nogami schowanymi często pod spodniami. - Nie na tym polega budowanie silnej sylwetki. Nietrenowanie nóg, to uniknie tego, co ciężkie, ale szalenie ważne. Dobrze umięśnione nogi są podstawą sylwetki. Nie można zaniedbywać żadnych mięśni, a zwłaszcza nóg z łydkami włącznie. Także panie, których celem jest posiadanie pięknych, smukłych i jędrnych nóg, muszą stymulować dolne kończyny i co tydzień mieć je w planie treningowym - kończy ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto