Jedenastoletni Peter często bywa zamyślony. Wręcz nieobecny duchem. Co wówczas dzieje się w jego głowie? Peter marzy o rzeczach pozornie niemożliwych. Wyobraża sobie na przykład, jak pokonuje kolegę z klasy, którego ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jedenastoletni Peter często bywa zamyślony. Wręcz nieobecny duchem. Co wówczas dzieje się w jego głowie? Peter marzy o rzeczach pozornie niemożliwych. Wyobraża sobie na przykład, jak pokonuje kolegę z klasy, którego wszyscy się boją i który często upokarza Petera. W marzeniach udaje mu się poskromić prześladowcę Barry’ego. I to skutecznie, na zawsze. Albo historia z lalkami. Leżąc w pokoju młodszej siostry, gdzie przebywa wraz z nim 60 lalek, Peter ożywia je w marzeniach. A najstarsza i najbrzydsza, połamana lalka staje się wręcz agresywna w stosunku do chłopca. Próbuje zawłaszczyć jego pokój…Uwagę czytelnika z pewnością przykuje cudowna wręcz historia z kotem. Otóż Wiliam jest piątym członkiem rodziny Petera. Od 17 lat. I nagle – w marzeniach chłopca – nadchodzi taki dzień, kiedy Peter wchodzi w skórę kota, a kot w jego… Jak to możliwe? Po prostu – Peter znalazł takie miejsce pod brodą kota, gdzie dało się otworzyć futro. Jak zamek błyskawiczny… A potem jeden różowy obłok – kota – wyfrunął z futra, a drugi – chłopca – wszedł do środka… Peter poczuł się w skórze kota cudownie. I załatwił dla Wiliama jedną honorowa sprawę, której ten nie mógł już załatwić ze względu na wiek. No właśnie. Każde z tych chłopięcych marzeń pozwala dodatkowo zrobić coś dobrego.
Te opowieści, snute z pozycji dziecka są jak najbardziej dla dorosłych. Piękny, poetycki język dopełnia reszty. Wchodzimy w inny, nierzeczywisty świat, za którym być może tęskniliśmy. Piękne historyjki, których się nie zapomina. I jak się czyta!
Ian McEwan, Marzyciel, Wydawnictwo Znak, cena 29,90 zł.
Mamy tę książkę dla internautów. Prosimy o kontakt z dopiskiem „Konkurs”.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!