Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie rowery, ławka pochłaniająca smog... Co jeszcze w programie Smart Pleszew?

Redakcja

P onad 3 mln zł wyniesie koszt realizacji projektu Smart Pleszew, który ma sprawić, że Pleszew stanie się miastem zdecydowanie bardziej innowacyjnym i nowoczesnym. Aż 2 352 720 zł to kwota dofinansowania, którą miejski samorząd otrzymał na ten cel z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Pleszew otrzymał to wsparcie jako jedno z 25 miast w Polsce i jedno z dwóch w Wielkopolsce. Pleszewski projekt będzie realizowany we współpracy z Politechniką Poznańską. Na co zostaną przeznaczone niemałe środki w programie Smart Pleszew?
Jak podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak, projekt w dużej mierze pokrywa się z programem wyborczym Miłośników Ziemi Pleszewskiej, choćby w sprawie poprawy standardu utrzymania czystości, walki ze smogiem czy wymiany oświetlenia ulicznego.
Co ważne, nie skupia się na zadaniach inwestycyjnych. – Mówimy nie tylko o twardych zadaniach, które będą od razu widoczne – mówi burmistrz. Jednak i w tym aspekcie sporo się będzie się w Pleszewie działo. Pojawić mają się bowiem, m.in. 30 rowerów miejskich. Burmistrz chciałby, żeby w pierwszej kolejności powstała ścieżka rowerowa na trasie Kowalew-Pleszew, a przy dworcu w Kowalewie pojawiła się jedna z rowerowych stacji.
Nowością będzie również ławka pochłaniająca smog, która zastępuje aż 250 drzew i ściana z mchu, która także będzie oczyszczać powietrze.
Planuje się zakup urządzeń pomiarowych do sieci wodociągowych, informujących np. o spadku ciśnienia na sieci. Pilotażowo zakupiony zostanie jeden obwód intelingentnego oświetlenia ulicznego, który pokaże, jak takie rozwiązanie sprawdza się w Pleszewie. W ramach projektu zakupione zostanie pięć nowych czujników jakości powietrza i duża, szczegółowa tablica informacyjna prezentująca poziom poszczególnych zanieczyszczeń.
Smart Pleszew to jednak przede wszystkim dokumentacje, raporty i ekspertyzy, które zazwyczaj pochłaniają sporo pieniędzy z gminnych budżetów, a otwierają drzwi do starania się o środki zewnętrzne na kolejne, potrzebne inwestycje.

Ze środków pochodzących z projektu przeprowadzone zostaną ekspertyzy dotyczące, m.in. wdrożenia inteligentnego oświetlenia czy kosztów wymiany ogrzewania. Zaplanowano również konsultacje z mieszkańcami związane choćby ze strefą płatnego parkowania. Mają przynieść odpowiedzi na pytania dotyczące potrzeby rozszerzenia strefy bądź zróżnicowania opłat za parkowanie w różnych częściach Pleszewa.

Powstanie szereg dokumentacji technicznych, choćby ta dotycząca wykorzystania fotowoltaiki w Parku Wodnym „Planty“, gdzie wydatki związane z energią generują największe koszty. Zaplanowano także stworzenie koncepcji odsłonięcia Neru, choć Arkadiusz Ptak nie ukrywa, że w tym przypadku droga do realizacji jest długa, bowiem miasto nie jest nawet właścicielem rzeki. Przygotowana zostanie też dokumentacja techniczna wykorzystania wód opadowych czy projekt budowlany parkingu przy dworcu PKP w Kowalewie. PKP jest skłonna nieodpłatnie przekazać miastu tereny zielone wokół wieży ciśnień, gdzie mógłby powstać parking.

Program będzie realizowany do 2021 roku. Jakie zadania jeszcze obejmie? Czytajcie w piątkowym wydaniu ,,Gazety Pleszewskiej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto