Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcja życia! Objazdowy teatr zaprezentował edukacyjny spektakl

RED
marszew.pl/zsug.pl/starostwo/
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych obejrzeli spektakl edukacyjno-profilaktyczny pt. „Spacer po linie” w wykonaniu aktorów Sceny Teatralnej KURTYNA z Krakowa

Już od wielu lat przy realizacji „Programu profilaktyki uzależnień” Powiat Pleszewski współpracuje z krakowskim teatrem KURTYNA, który przygotowuje do swojego repertuaru pouczające przedstawienia edukacyjno-profilaktyczne adresowane do młodzieży.

Jak podkreśla Tomasz Wojtala, rzecznik starostwa, w tym roku aktorzy przyjechali do Pleszewa ze spektaklem pt. „Spacer po linie” i wystawili go w ramach XVII WIELKOPOLSKICH DNI „STOP - Uzależnieniom” w czterech szkołach powiatowych: Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica, Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych, Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie, jak również w Zespole Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych w Marszewie.

Scenariusz spektaklu pt. „Spacer po linie”

To miały być wyjątkowe urodziny 10-letniego Krystiana. Prezenty, liczne grono gości, głównie dorosłych, i dumni z syna, obficie zapełniający świąteczny stół potrawami i alkoholem jego rodzice. Zwykły przypadek sprawił, że podczas fetowanej przez gości popisowej wspinaczki Krystiana po drzewie krucha gałąź nie wytrzymała ciężaru chłopca. Złamana noga, konieczny wyjazd do szpitala, wszyscy dorośli pod wpływem alkoholu, decyzja ojca chłopca o zawiezieniu syna do szpitala samochodem… Moment nieuwagi i przeraźliwy odgłos odbijającego się od maski rozpędzonego auta ciała kilkuletniej dziewczynki, przeprowadzającej rowerek przez przejście dla pieszych. Potem przez lata matka Krystiana ukrywa przed synem, że jego ojciec odsiaduje wieloletni wyrok więzienia. Obecnie kilkunastoletni chłopak ma dużo swobody w swoim życiu. Uczy się nieźle, ale środki materialne, jakie ma do dyspozycji z pracującą, samotną matką, są zbyt szczupłe na zaspokojenie potrzeb, które narzuca środowisko rówieśnicze chłopaka. Łatwy zarobek, który zdaniem Krystiana ma także budować jego pozycję wobec dziewczyny, to sporadyczny handel narkotykami. Kiedy jeden z nauczycieli, niezwykle przychylnie nastawiony do chłopca, z troską gani go za ten przestępczy proceder, a chłopak dowiaduje się, kim jest ojciec, Krystian postanawia wyrównać swoje rachunki ze światem. Nauczyciel staje się wrogiem, którego agresywna próba skarcenia kończy się dla chłopca pobytem w domu poprawczym. Wciągnięcie kochającej go dziewczyny, Dagmary, nieświadomej zamiarów Krystiana w intrygę przeciwko nauczycielowi, skutkuje tragiczną śmiercią jej taty. Chłopak zrywa stosunki z matką, nie chce kontaktować się z ojcem, który wyszedł na wolność z więzienia. Już jako osadzony, z wieloletnim wyrokiem, Krystian staje się bohaterem filmowego dokumentu „Niewinny”, w czasie realizacji którego młody człowiek podejmuje próbę zrozumienia motywów swojego postępowania.

Źródło:Starostwo Powiatowe w Pleszewie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto