Za kilka dni otwarta zostanie obwodnica Nowych Skalmierzyc Za kilka dni otwarta zostanie obwodnica Nowych Skalmierzyc

Za kilka dni otwarta zostanie obwodnica Nowych Skalmierzyc. Kalisz musi jeszcze czekać (© Andrzej Kurzyński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Budowa obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego idzie pełną parą, w najbliższych dniach otwarta zostanie obwodnica Nowych Skalmierzyc, a Kalisz, w którym krzyżują się drogi krajowe nr 12 i 25, jak obwodnicy nie miał, tak nie ma.

W dodatku samorząd Kalisza, miasta grodzkiego na prawach powiatu, zgodnie z obowiązują- cymi przepisami, musi z własnych pieniędzy utrzymywać drogi krajowe w granicach miasta. Jak to się udaje, każdy kierowca widzi. Aleja Wojska Polskiego, czyli odcinek trasy krajowej 25, to kilometry kolein. Niewiele lepiej jest na pozostałych ulicach, którymi wiedzie tranzyt przez miasto. W dodatku Kalisz jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby zarejestrowanych samochodów w przeliczeniu na mieszkańca.

– Kiedy spojrzymy na inwestycje realizowane u naszych sąsiadów z aglomeracji, to można wręcz powiedzieć, że w Kaliszu nic pod tym względem się nie dzieje – mówi Radosław Kołaciński, radny Platformy Obywatelskiej. – Niebawem ma się rozpocząć budowa drugiego odcinka Trasy Bursztynowej, ale praktycznie będzie to lokalna droga przez miasto, a nie obwodnica. Dlatego postulujemy, by w Kaliszu rozpoczęły się wreszcie działania związane z budową obwodnicy z prawdziwego zdarzenia.
Podobnego zdania są kaliscy kierowcy.

– Trasa Bursztynowa to jednopasmowa droga, która w dodatku będzie wiodła przez kilka kaliskich osiedli. Budowane dzisiaj obwodnice omijają miasta szerokim łukiem – twierdzi Karol Podkocki, zawodowy kierowca z Kalisza.

Według Adama Rogackiego, kaliskiego posła Prawa i Sprawiedliwości, rozwiązaniem może być budowa obwodnicy Kalisza poza granicami administracyjnymi grodu nad Prosną. Taka trasa nie tylko odciąży korkujące się bezustannie miasto, ale jednocześnie sprawi, że wokół powstaną dodatkowe tereny inwestycyjne. Parlamentarzysta wystąpił w tej sprawie z interpelacją do ministra infrastruktury. Domaga się w niej podjęcia działań, zmierzających do szybkiej budowy obwodnicy drugiego co do wielkości miasta w Wielkopolsce.
– Z odpowiedzi, którą otrzymałem, wynika, że inwestycja nie jest przewidziana w programie budowy dróg krajowych na lata 2008–2012 – mówi Rogacki. – Nie przekreśla to jednak szans Kalisza na powstanie obwodnicy.

Dlatego poseł w rozesłanych przez siebie pismach namawia do stworzenia koalicji ponad partyjnymi podziałami złożonej z parlamentarzystów okręgu kaliskiego, samorządowców z miasta i powiatu, którzy będą wywierali wspólnie naciski na władze, aby obwodnica Kalisza z prawdziwego zdarzenia wreszcie powstała.
– Takie działania przyniosły skutek w wypadku Ostrowa i Nowych Skalmierzyc – przekonuje Adam Rogacki.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kierowca Wlkp (gość)

No to najwyższy czas starać się o obwodnicę poza granicami miasta! Po co drenować miejski budżet, jeśli może i powinno zrobić to państwo? Wiem jak ciężko jeździ się przez Kalisz, często się tam pojawiam na trasie do Łodzi.

Więcej na temat: