Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 8 w Rudzie Śl. w gronie laureatów kampanii "Szkoła bez przemocy"

Anna Zielonka
Nieporozumienia i agresja między uczniami są często wynikiem niewłaściwego podejścia rodziców do dzieci. Pomocą w rozwiązywaniu tego problemu służy Gimnazjum nr 8 im.

Nieporozumienia i agresja między uczniami są często wynikiem niewłaściwego podejścia rodziców do dzieci. Pomocą w rozwiązywaniu tego problemu służy Gimnazjum nr 8 im. Stanisława Ligonia w Rudzie Śląskiej, które znalazło sposób, jak wesprzeć dorosłych.

- Szkoła powinna skupić się na działaniu systemowym. Chodzi nie tylko o opiekę nad dzieckiem w czasie lekcji. Bardzo często wychowanie należy zacząć od podstaw, czyli od rodziny - tłumaczy Ewa Borys, pedagog szkolny. Rudzkie gimnazjum znalazło się w gronie laureatów naszej kampanii "Szkoła bez przemocy" jako jedna z siedmiu nagrodzonych szkół z województwa śląskiego.

Uwaga na dom

Pani pedagog organizuje między innymi spotkania rodziców z psychologiem oraz wywiadówki profilaktyczne. Dzięki temu dorośli dowiadują się o przyczynach agresji dzieci i barierach w komunikowaniu się z nimi. Uczą się nawiązać kontakt z nimi i radzić sobie w trudnych sytuacjach.

- Z ankiet przeprowadzanych wśród uczniów wynika, że pierwszym źródłem agresji jest dom - tłumaczy Ewa Borys. - Młodzi ludzie wskazują na słaby kontakt z rodzicami i niezaspokojanie tak ważnych potrzeb, jak miłość, poczucie bezpieczeństwo, akceptacja. W dziecku pozbawionym takiego emocjonalnego zaplecza rodzi się frustracja, depresja, za tym idą złe oceny i wagarowanie. Staramy się to uświadamiać dorosłym.

W Gimnazjum nr 8 tworzone są zespoły interdyscyplinarne i wychowawcze.

Szkolny ambasador

Do pierwszych należą m.in. pedagog szkolny, wychowawcy, pracownicy socjalni i kuratorzy, a służą one rozwiązywaniu problemów systemowych. Zespoły wychowawcze są mniejsze i rozwiązują problemy doraźne, takie jak wagarowanie, nieporozumienia klasowe i konflikty miedzy uczniami.

Ważnym ogniwem programu "Przyjazna szkoła" są działający na terenie gimnazjum ambasadorzy dobrego zachowania. Jest to zespół uczniów, mający swoje przedstawicielstwo we wszystkich klasach. Każdy ambasador jest mediatorem i dyplomatą. Jego zadaniem jest rozstrzyganie sporów i nieporozumień pomiędzy uczniami.

- Szkoła powinna być bezpieczna i przyjazna dla uczniów. Staramy się, żeby w naszym gimnazjum było jak najmniej agresji. Szkolni koledzy darzą ambasadorów zaufaniem. Chętniej zwracają się ze swoimi problemami do rówieśnika niż nauczyciela. Dzięki temu jest mniej konfliktów - tłumaczy Karolina Kołakowska, ambasadorka klasy 3b.

Sztuka kompromisu

Pracę poszczególnych mediatorów koordynuje Bożena Kucharska, nauczycielka historii oraz przewodniczący ambasadorów. W tym roku został nim Sebastian Temich, uczeń klasy trzeciej.

Zdaniem pani pedagog, dzięki działalności mediatorów młodzi ludzie uczą się samodzielnie rozwiązywać problemy. Stają się odpowiedzialni i wiedzą, co trzeba robić, by unikać trudnych sytuacji. Dowiadują się, na czym polega kompromis.

Po pierwsze współpraca

Gimnazjum zorganizowało miejski konkurs plastyczny "Stop przemocy", w którym uczestniczyło 188 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Rudy Śląskiej. Motywem przewodnim prac w formie plakatu, rysunku lub hasła był sprzeciw młodych ludzi wobec agresji w szkole i najbliższym otoczeniu. W pracach plastycznych uczniowie starali się przedstawić zalety życia zgodnego i harmonijnego.

Ważnym przedsięwzięciem była miejska konferencja zorganizowana przez pedagog Ewę Borys pod hasłem "Sposoby radzenia sobie z agresją w szkołach naszego miasta - konkretne rozwiązania". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rudzkich szkół, lokalnych władz, policji, kuratorów sądowych, rodziców i uczniów. Konferencja miała na celu zdiagnozowanie problemu przemocy i wypracowanie odpowiednich rozwiązań oraz programów profilaktycznych. Podczas dyskusji starano się ukazać poziom agresji w rudzkich szkołach, szukano sposobów przeciwdziałania przemocy i jej wczesnego rozpoznawania.

Dzieci ukrywają problemy

EWA BORYS,
pedagog szkolny w rudzkim Gimnazjum nr 8

Założenia programu "Przyjazna szkoła" są adresowane przede wszystkim do uczniów. W naszym gimnazjum każda grupa wiekowa uczestniczy w specjalnych programach profilaktycznych. Wszystkie klasy pierwsze przystąpiły do projektu "Agresja - przyczyny i zapobieganie". Pierwszoklasiści są najbardziej narażeni na agresję ze strony starszych kolegów, dlatego właśnie dla nich przeznaczony jest ten program. Uczniowie poznają źródła i przejawy agresji, uczą się jej zapobiegać i walczyć z własną złością. Nabywają umiejętności bycia asertywnym.

Pierwszoklasiści uczestniczą również w programie "Debata", który dotyczy problemu nadużywania alkoholu. Dla uczniów klas drugich przeznaczone są programy "Nie palę" oraz "Tak czy nie". Projekt nawiązuję do sytuacji dzieci w rodzinach alkoholowych. Wiele dzieci ukrywa swoje rodzinne problemy, bo się ich wstydzą. Tłumaczymy im, że powinny mówić o takich sprawach i szukać pomocy. Program "HIV/AIDS- rozmawiajmy o tym głośno" dotyczy problemów z narkotykami i kierowany jest do uczniów klas trzecich. Wszyscy gimnazjaliści uczestniczą także w spotkaniach, na których uczą się pokonywać stres i lęk.

Zorganizowaliśmy też międzyszkolny konkurs "Stop przemocy" oraz miejską konferencję na temat radzenia sobie z agresją wśród uczniów. Wszystkie akcje wspierają władze naszego miasta.

Czym jest asertywność

Komunikując się w sposób asertywny, przekazujemy treść jasno i prosto, mówimy to, co mamy na myśli. Nie oznacza to, że nasze wypowiedzi mają być niegrzeczne. Najskuteczniej porozumiemy się wtedy, gdy wczujemy się w sytuację odbiorcy komunikatu. Ale komunikujemy się nie tylko za pomocą słów. Ważną rolę odgrywa także przekaz niewerbalny, czyli język ciała. Kontrolując ton, natężenie głosu, możemy swoją wypowiedź uczynić mniej emocjonalną. Jeśli zachowujesz się spokojnie i pewnie, mówisz wyraźnie, z przekonaniem, stajesz się bardziej wiarygodny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gimnazjum nr 8 w Rudzie Śl. w gronie laureatów kampanii "Szkoła bez przemocy" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto