Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Rzemiosła w Pleszewie

Sandra Perlińska
Festiwal Rzemiosła w Pleszewie
Festiwal Rzemiosła w Pleszewie Sandra Perlińska
Festiwal Rzemiosła w Pleszewie miał na celu promocje kształcenia się w pleszewskich szkołach zawodowych. Jednak to, czy huczna impreza osiągnie właściwy cel, okaże się za rok, gdy kończąca gimnazjum, młodzież stanie przed jednym z ważniejszych, życiowych wyborów.

Festiwal Rzemiosła w Pleszewie

Impreza przygotowana przez samorząd powiatowy wspólnie z miastem i gminą Pleszew, a także lokalnym Cechem Rzemiosł Różnych, odbywała się w ZSUG przy ul. Poznańskiej.
W czwartek 19 września każdy miał szansę przyjrzeć się licznym stoiskom prezentujące zawody, w których zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. Jednak to nie wszystko! Poza rozmową i wrażeniami wizualnymi, każdy z przybyłych gości mógł przez chwilę, na własnej skórze poczuć się jak rzemieślnik.

Martyna i Ola ze Szkoły Podstawowej nr 1. chętnie wbijały gwoździe. Czwartoklasistki podkreślają, że nie wiedziały, czym zajmuję się dekarz, czy kuśnierz... jednak udział w tym festiwalu uświadomił im to. Dziewczynki mają jeszcze czas, by podjąć decyzje o tym, kim będą w przyszłości i Martynka nie kryje, że jest jeszcze niezdecydowana. Ola z kolei jest pewna, że chce być krawcową.
Przedszkolaki natomiast spacerują dzielnie, między starszymi kolegami i koleżankami. Chętnie zatrzymują się przy poszczególnych stoiskach i biorą udział w oferowanych, przez pracodawców, pracach: malowanie ścian, wbijanie gwoździ, lepienie z gliny, to tylko niektóre z atrakcji.
Nikt nie wyszedł z namiotu bez poczęstunku: piekarze oferowali chleb ze smalcem i ogórkiem, ciepłe bułeczki, a nawet pączki, cukiernicy rozdawali ciastka, ciasteczka i tort! nie zabrakło też stoiska z wędlinami.
I chłopcy i dziewczęta chętnie korzystali z usług fryzjerskich, zarówno na stoiskach lokalnych pracodawców, jak i uczennic z ZSUG w Pleszewie.

Gimnazjaliści nie ukrywali, że biorą udział w festiwalu rzemiosła, tylko dlatego, że mijają im lekcje. Ola, Julka, Jagoda - kończą w przyszłym roku swoja przygodę w gimnazjalnym świecie i na nic promocja rzemiosła - dziewczyny kierują swoje kroki do technikum "na Zielonej".

Ludzie odpowiedzialni za szkolnictwo zawodowe oraz pracodawcy muszą się wspólnie zastanowić, jak przyciągnąć młodzież do szkół zawodowych i pracy w zawodach rzemieślniczych. Szkoły uczą młodzież w popularnych zawodach, tymczasem brakuje specjalistów. - Właśnie nastał czas zawodowców. Gospodarka i rynek pracy potrzebują fachowców rzemieślników - podkreśla starosta Michał Karalus. By przypieczętować swoje słowa, pleszewski starosta - z wykształcenia technik murarz - przyłożył cegłę do symbolicznego muru, który powstał na terenie ZSUG w Pleszewie.

Organizatorzy festiwalu chcą w ten sposób zachęcić gimnazjalistów do kształcenia się w pleszewskich szkołach zawodowych.
Młodzież gimnazjalna, która stoi właśnie przed wyborem swojej dalszej, życiowej drogi miała szansę przekonać się na czym tak naprawdę polega rzemiosło. Do tego samego wniosku mogli dojść też uczniowie szkół średnich, którzy równie ochoczo spacerowali między stoiskami. czy uczniowie podstawówek. Największe emocje, mimo wszystko, stoiska i rzemieślnicy prezentujący swój fach, wywierały na przedszkolach, które ochoczo siadały na fotelach fryzjerskich.

pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto