Fundusze Europejskie. Inwestycja warta łącznie prawie 8,5 mln zł, a polegająca na termomodernizacji budynków oświatowych leżących na terenie gminy Trzcianka ruszyła z kopyta. Wszystko było możliwe, dzięki podpisaniu opiewającej na niemal 5 mln zł umowie na dofinansowanie zadania, którą burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki podpisał 27 lutego w stolicy naszego województwa, a więc w Poznaniu.

- Dzięki temu, gmina Trzcianka otrzymała 4 mln i ponad 805 tys. zł ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, co stanowi nie więcej niż 85 procent wydatków kwalifikowanych - wyjaśnia Dawid Czyż z Urzędu Miasta Trzcianki.

To oznacza, że gmina musiała dołożyć tyko 15 procent kosztów kwalifikowanych z własnego budżetu. A sama lista placówek, które leżą na terenie gminy Trzcianka i zostaną objęte termomodernizacją jest bardzo długa. Znajdują się na niej takie obiekty jak Szkoły Podstawowe w Białej i Łomnicy oraz przedszkola publiczne nr 1,2 i 3 w samej Trzciance. Łącznie to więc pięć obiektów, które wkrótce zmienią się nie do poznania, będą bardziej przyjazne uczniom i przede wszystkim nie będą generowały już tak wielkich kosztów utrzymania, co szczególnie widoczne będzie przy rozliczaniu okresu zimowego. Co ciekawe, prace ruszyły krótko po podpisaniu umowy na wsparcie. To dlatego, że Trzcianka już od dłuższego czasu była pewna otrzymania środków i jedynie kwestią czasu było podpisanie umowy, a następnie przekazanie gminie środków na inwestycje. Teraz wszelkie formalności zostały już załatwione, więc nic, tylko brać się do pracy, a tej będzie naprawdę sporo.

- W związku z podpisaniem umowy, już 1 marca rozpoczęły się prace związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej - podkreśla Dawid Czyż, zwracając uwagę na bardzo krótki czas pomiędzy podpisaniem porozumienia i otrzymaniem wsparcia na realizację zadań a przystąpieniem do właściwej inwestycji, na którą czeka tak wielu uczniów i rodziców.

Przy okazji warto zwrócić uwagę również na kolejny sukces, gdyż projekt zgłoszony przez gminę Trzcianka uzyskał najwyższą kwotę dofinansowania spośród wszystkich zgłoszonych projektów w ramach POSI.

tekst alternatywny

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!