Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Termomodernizacje posłużą oszczędności i środowisku

Monika Kaczyńska
Montaż paneli fotowoltaicznych to jeden z elementów termomodernizacji przeprowadzanej w Zespole Szkół w Krzywiniu
Montaż paneli fotowoltaicznych to jeden z elementów termomodernizacji przeprowadzanej w Zespole Szkół w Krzywiniu
Fundusze Europejskie. Efektywniejsze energetycznie rozwiązania służą ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Docieplone budynki i nowoczesne ogrzewanie pozwalają zaoszczędzić spore sumy

Fundusze Europejskie
W przypadku większości samorządów wydatki na energię to bardzo poważna pozycja. Oświetlenia i ogrzania wymagają wszak nie tylko urzędy, ale też inne instytucje prowadzone przez samorządy: szkoły, szpitale, przychodnie, domy pomocy społecznej itp.

Z jednej strony to oczywiście spore wydatki, z drugiej strony - zwłaszcza w przypadku budynków powstałych kilkadziesiąt lat temu, ze stosowanymi wówczas rozwiązaniami np. dotyczącymi ogrzewania także obciążenie dla środowiska.

Wykorzystanie funduszy z Unii Europejskiej przeznaczonych na termomodernizację sprawia, że budynki jej poddane spełniają obecne (znacznie wyższe niż jeszcze kilka lat temu) standardy, poprawia się stan środowiska, a samorządy oszczędzają pieniądze.

Aglomeracja Kalisko-Ostrowska na start
Od 24 kwietnia do 9 maja będzie można składać wnioski w konkursie na projekty w ramach Poddziałania 3.2.4 „Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym w ramach ZIT dla rozwoju AKO”.

Do podziału w konkursie będzie 9 milionów złotych. Starać się o te pieniądze mogą jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, a także ­ jednostki zależne od jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną, w tym spółki komunalne realizujące zadania własne gmin.

Wszystkie muszą należeć do Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko- Ostrowska.

Pieniądze można przeznaczyć między innymi na ocieplenie budynków użyteczności publicznej, wymianę okien, drzwi, a także przebudowę lub wymianę systemów grzewczych. Możliwe jest zbudowanie instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii, instalacja urządzeń sterujących klimatyzację lub ogrzewaniem czy wymiana oświetlenia na energooszczędne.

Wnioski należy składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego, pod adresem https://lsi.wielkopolskie.pl od 24 kwietnia, godziny 7.30 do 9 maja, godziny 15.30. Już teraz można je przygotowywać.

W ciągu pięciu dni roboczych od daty złożenia wniosku elektronicznie trzeba dostarczyć jego papierową wersję do Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, ul. Częstochowska 25, lok. 31, 62- 800 Kalisz. Osobiście można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30- 15.30. Można też wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru bądź przesyłką kurierską. Liczy się data wpływu dokumentów do Biura.

Nie pierwszy konkurs
Do tej pory w ramach WRPO 2014+ odbyły się już cztery nabory, w ktorych można było uzyskać dotacje na inwestycje związane z termomodernizacją.

W pierwszym z konkursów, w którym nabór zakończył się wiosną ubiegłego roku do dofinansowania wybrano 36 projektów z całej Wielkopolski. Część z tych inwestycji jest już zakończona, inne są w trakcie realizacji. Na początku roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał też do dofinansowania projekty w ramach leszczyńskiego i pilskiego OSI, a także projekty w konkursie adresowanym do samorządów Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Zakończyła się też ocena formalna w konkursie adresowanym do samorządów aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

Prace już trwają
Beneficjenci pierwszego z konkursów rozpoczęli już realizację zaplanowanych inwestycji. Na przykład w gminie Krzywin, mimo trwającego roku szkolnego rozpoczęły się prace przy kompleksowej modernizacji tamtejszego zespołu szkół. Cała inwestycja jest warta ponad 2,9 mln zł, dofinansowanie z Unii wyniosło około 2,5 mln zł.

- Projekt termomodernizacji zaczęliśmy przygotowywać jeszcze w 2014 roku - mówi Bartosz Kobus, zastępca burmistrza. - Dzięki funduszom unijnym marzenia o realizacji tej inwestycji stały się realne. Zostaną wymienione wszystkie okna, szkoła zyska ocieplenie i nową elewację, nowy system ogrzewania oraz nowe C.O. oraz system energooszczędnego oświetlenia LED. Na dachu szkoły pojawią się panele fotowoltaniczne. Szkoła będzie produkowała energię na własne potrzeby - wyjaśnia . - Całość prac ma zakończyć się do 31 sierpnia tego roku, tak więc uczniowie 1 września rozpoczną zajęcia w całkowicie zmienionej szkole. Prace możemy zacząć już teraz, bo wymiana okien czy oświetlenia będzie wykonywana klasa po klasie. Nie będzie więc kolidowała z nauką.

Na wakacje zaplanowano prace wymagające wyłączenia budynku z funkcjonowania.

Pochwal się inwestycją
Po raz czwarty przez cztery majowe dni: od 18 do 21 maja będą odbywały się Dni Otwarte Funduszy Unijnych. Ich celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności inwestycji zrealizowanych przy wsparciu z UE.

Wszyscy ci, którzy z niego skorzystali mają okazję się zaprezentować. Wystarczy do 18 kwietnia wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej **

dniotwarte.eu

** oraz udostępnić zwiedzającym projekt lub usługi, które są w ramach niego świadczone za darmo lub ze zniżką, zorganizować pokazy, warsztaty, konkursy czy zwiedzanie obiektu na co dzień niedostępnego dla publiczności.

Ministerstwo Rozwoju wraz z partnerami akcji zapewni pakiety promocyjne wydarzeń w ramach Dni Otwartych oraz reklamę w mediach .

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto