Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Budowa oczyszczalni to ważne zadanie dla gminy (© archiwum NaM)

Fundusze Europejskie.

Fundusze Europejskie

W połowie marca w gminie Krzywiń nastąpi otwarcie ofert postępowania przetargowego na budowę nowej gminnej oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją.

W ostatnim kwartale roku 2016, gmina podjęła decyzję o budowie oczyszczalni i kanalizacji bez tzw. partnerstwa publiczno- prywatnego, według którego ta inwestycja miała być realizowana.

Dla potrzeb realizacji inwestycji w formule PPP zostały zlecone projekty budowy łącznika z Jerki do nowobudowanej oczyszczalni ścieków w Krzywiniu oraz przeprojektowania tej oczyszczalni ścieków do wydajności docelowej obejmującej cały obszar nowej aglomeracji.

- Jednak prace projektowe uległy znacznemu wydłużeniu w związku z czym nie było możliwości zakończenia procedury wyboru partnera dialogu konkurencyjnego dla tego patrnerstwa.Jesienią 2016 roku został ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego konkurs z zakresu gospodarki ściekowej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Aby móc pozyskać środki unijne z konkursu, gmina zmuszona była zakończyć postępowanie w sprawie PPP oraz odstąpić od przeprojektowywania oczyszczalni ścieków, ponieważ nie było możliwości uzyskania stosownych pozwoleń na budowę i wodno-prawnych w terminie umożliwiającym złożenie tych dokumentów na czas - wyjaśnia Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia.

Po tym jak z przyczyn niezależnych od władz gminy Krzywiń trzeba było zrezygnować z budowy oczyszczalni w trybie PPP, gmina musi starać się o fundusze zewnętrzne, a także o kredyt.

- Zaciągnięcie kredytu i pożyczki jest niezbędne do pokrycia kosztów realizacji budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji w naszym mieście. Miasto nie posiada żadnej infrastruktury kanalizacyjnej i dlatego jest konieczność rozwiązania problemu mieszkańców w zakresie zagospodarowania ścieków poprzez realizację w latach 2017-2018 tej inwestycji na kwotę ponad 36 milionów złotych. Rozłożenie spłat rat kapitałowych pożyczki i kredytu planowanych do zaciągnięcia w roku 2017 oraz w roku 2018 do spłaty na okres 18 lat zapewni gminie realizację wszystkich zadań bieżących i inwestycyjnych na dotychczasowym poziomie - dodaje burmistrz.

Miasto czeka także na rozstrzygnięcie w połowie kwietnia konkursów w ramach WRPO. Od wyników tego konkursu zależy ilość realizacji etapów zadania 2 czy 4 etapy budowy kanalizacji oraz wielkość zaciągniętej pożyczki.

tekst alternatywny

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!