Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

To największe środki, jakie katedra w Gnieźnie pozyskała w ostatnich latach (© archiwum NaM)

Fundusze Europejskie. Na co zostaną przeznaczone środki pozyskane z Unii Europejskiej?

Fundusze Europejskie

Kilka dni temu otrzymaliśmy fantastyczną informację związaną z katedrą w Gnieźnie. Nasza archidiecezja pozyskała ponad 10 mln 600 tys. zł dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Otrzymane środki pokryją lwią część inwestycji polegającej na pracach konserwatorskich i renowacyjnych. Pozostałe niespełna dwa miliony złotych zostaną wyłożone przez archidiecezję gnieźnieńską.

W planach jest m.in. konserwacja i renowacja ścian i filarów ambitu oraz naw bocznych - północnej i południowej oraz pełna konserwacja i renowacja pięciu kaplic znajdujących się w obejściu wraz z ich wyposażeniem. - W ramach projektu planowany jest także zakup gablot do ekspozycji starodruków oraz stanowisk multimedialnych i audioprzewodników dla turystów, którzy od tegorocznego sezonu będą mogli zwiedzać muzeum i zabytki Wzgórza Lecha także z przewodnikiem elektronicznym. Przy poszczególnych zabytkach pojawią się także tabliczki opisowe w alfabecie Braille’a oraz tyflografiki - czytamy na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Prace związane z renowacją katedry gnieźnieńskiej są datowane już na okres powojenny. Wynikało to przede wszystkim ze zniszczeń, jakie spotkały najważniejszą świątynię w Polsce w 1945 roku. Wnętrze bazyliki odzyskało gotycki wygląd, bowiem wcześniej katedrze było bliżej do stylu barokowego.

Kolejny duży cykl prac renowacyjnych nastąpił 17 lat temu, kiedy to prace prowadzono zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz.

Kilka dni temu senator Robert Gaweł poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Ochrona zabytków” na 2017 rok. Beneficjentami rządowego wsparcia są m.in.: katedra w Gnieźnie - w kwocie 350 000 złotych (kaplica Dzierzgowskiego: konserwacja ołtarza - etap 2, konserwacja arkady portalu gotyckiego oraz polichromii sklepienia i ścian). Na liście znalazła się także parafia pw. Św. Trójcy w Gnieźnie - dofinansowanie w kwocie 120 000 złotych (prace obejmą remont więźb dachowych kościoła oraz wymiana pokrycia dachu zakrystii i kaplicy św. Antoniego - etap V remontu dachów) oraz parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie - dofinansowanie w kwocie 120 000 złotych (remont elewacji do wysokości pierwszego gzymsu: południowa od transeptu do końca, wschodnia cała i północna od zakrystii do plebanii).

tekst alternatywny

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!