Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Po budowie drogi dochodzącej do węzła „ S5”będą możliwości inwestycyjne (© archiwum NaM)

Fundusze Europejskie. Gmina Śmigiel przystąpiła w ostatnim czasie do opracowania zmian studium uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego. Jest to związane z wnioskiem powiatu kościańskiego do gminy o to, aby wyznaczyć w obrębie Nietążkowa grunty pod inwestycje i usługi.

- Na początku lutego Zarząd Powiatu Kościańskiego złożył wniosek do burmistrza Śmigla z prośbą o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy dla terenów położonych w Nietążkowie - mówi Anna Pohl, rzecznik urzędu. Powiat wystąpił do gminy za taką prośbą, bo również terenami wokół Nietążkowa zaczęli interesować się potencjalni inwestorzy.

Inwestorzy zewnętrzni chcieliby wykorzystać fakt, że powiat kościański będzie budował między innymi drogę Boguszyn-Bronikowo, która poprowadzi do węzła ekspresowej drogi „S5”.

Fundusze Europejskie - biznes chce inwestować

Według informacji, które udało nam się zdobyć, zainteresowanie obszarami przeznaczonymi na funkcje produkcyjne, przemysłowe i usługowe w okolicach nowobudowanej drogi powiatowej oraz drogi ekspresowej wykazują nie tylko inwestorzy zewnętrzni, ale także sami mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby zainwestować np. w gastronomię czy inne usługi. Zmiana studium wpłynie korzystnie na atrakcyjność terenów przylegających do nowobudowanych dróg, a także będzie niosła za sobą wzrost wpływów z tytułu podatku od podniesionej wartości nieruchomości i jest uzasadniona z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego.

Rada była „za”

Wniosek władz powiatu kościańskiego spotkał się ze zrozumieniem ze strony radnych Śmigl. Stosowną uchwałę radni przyjęli podczas ostatniej sesji, która odbyła się 23 lutego.

- Po przeanalizowaniu wniosku stwierdziłam, że podjęte działania mogą wpłynąć na rozwój naszej gminy oraz przedsiębiorczość. Postanowiłam więc uwzględnić wniosek w całości i w Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Śmigiel w obrębie wsi Nietążkowo dla terenu obejmuj ącego działki ewidencyjne nr 719, 125/7, 125/5, 129/2, 124/7, 125/8, 124/8, 124/10, 7130/2, 648/3, 648/4. Przedmiotem zmiany studium jest wyznaczenie nowych terenów zabudowy przemysłowo- usługowej w obrębie wsi Nietążkowo - wyjaśnia burmistrz Małgorzata Adamczak.

Przypomnijmy, że powiatowi kościańskiemu bardzo zależy na budowie drogi Boguszyn -Bronikowa, kóra będzie wiodła do węzła planowanej drogi „S5” w Nietążkowie. W tę sprawę włączyło się także Starostwo Powiatowe w Lesznie i gmina Włoszakowice. Już w listopadzie 2016 roku samorządy powiatowe Kościana i Leszna podpisały umowę także w sprawie przebudowy 28 kilometrów dróg, które mają połączyć przyszły węzeł Nietążkowo z drogą wojewódzką Wschowa - Wolsztyn w gminie Wijewo. Inwestycja szacowana jest na blisko 50 mln zł, większość pieniędzy ma stanowić dotacja z budżetu Unii Europejskiej.

Wszystkie te plany powodują, że tereny wokół Nietążkowa mają w dłuższej perspektywie spory potencjał gospodarczy, a gmina Śmigiel zyska nowe możliwości rozwoju. Oczywiście wszystko zależy także od pieniędzy, która trzeba pozyskać z Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lat 2014-2020.

Burmistrz Małgorzata Adamczak mocno stawia na rozwój gospodarczy i wierzy w tę dużą szansę dla terenów wokół Nietążkowa. Do tematu będziemy wracać.Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!