Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzienny Dom Senior+ w Kwileniu coraz bliżej otwarcia. Na jakich zasadach będzie funkcjonowała placówka? Jakie usługi zaoferuje mieszkańcom?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Dzienny Dom Senior+ coraz bliżej otwarcia. Na jakich zasadach będzie funkcjonowała placówka? Kto zajmie się naborem?

Myśli rządzących kierują się więc w kierunku wyposażenia obiektu i znalezienia mieszkańców chcących korzystać z usług oferowanych przez Dzienny Dom Senior+. W placówce znajdzie się miejsce dla 30 osób, które ukończyły 60 rok życia.

Obiekt daje możliwość utworzenia większej grupy, ale niosłoby to ze sobą koszty. Gmina złożyła bowiem wniosek o dofinansowanie, które zabezpieczy pobyt maksymalnie 30 pensjonariuszy. - Takie wsparcie otrzymamy, ale te pieniądze będę odejmowane, jeśli chętnych będzie mniej. Z kolei każda dodatkowa osoba powyżej zakładanych 30 rodzi koszty, które w całości pokrywane byłyby z budżetu gminy. - tłumaczy burmistrz Marian Wielgosik. Naborem zajmie się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Gmina pozyskała pieniądze na utworzenie Domu Seniora. - Marzeniem jest zdobycie środków na telewizory, komputery, rzutniki i wszystko to, co jest niezbędne - mówi Wielgosik. Przed samorządem również konieczność wyłonienia firmy, która zabezpieczy seniorom dojazd do Kwilenia. - Na zakup busa pieniędzy nie dostaniemy. Natomiast możemy otrzymać środki na pełne pokrycie zakupu usług transportowych - opowiada Wielgosik.

Cztery pola aktywności

Placówka ma zabezpieczyć swoim podopiecznym działania z obszaru aktywności: edukacyjnej, ruchowej lub kinezy-terapii, rekreacyjnej i opiekuńczej, a także edukacji kulturalnej. Dom poprowadzi kierownik, który będzie miał do dyspozycji personel składający się z pielęgniarek czy rehabilitantów. - Być może potrzebny będzie psycholog. Wszystko zależy od tego, jak liczną grupę uda nam się stworzyć. Nie mówimy tutaj o pełnych etatach - podkreśla Wielgosik.

Pobyt w Dziennym Domu Senior+ będzie odpłatny. Miesięczna opłata obejmuje korzystanie z miejsca pobytu wraz z wyżywieniem oraz usługi świadczone przez placówkę. Wysokość opłaty uzależniona jest od sytuacji dochodowej osoby kierowanej. Będzie ona liczona od średniego miesięcznego kosztu pobytu. - Opłata powinna być, choćby symboliczna, to już będzie mobilizować do korzystania z placówki. Jak będzie za darmo to ktoś się może zapisać, a później nie chodzić - mówi radna Małgorzata Bojarun.

Co po godzinach?

Dzienny Dom Senior+ będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie. Co dalej? Czy gmina ma pomysł na zagospodarowanie obiektu w godzinach popołudniowych? - Jest to budynek gminny, będący w naszej dyspozycji i to od nas zależy, jaką formę egzystencji przyjmiemy. Naszym marzeniem jest stworzenie punktu rehabilitacyjnego. Musimy jednak znaleźć specjalistów. Pytanie jak ich zachęcić, aby chcieli do nas przyjechać? - zastanawia się burmistrz gminy Chocz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto