18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kultury Romskiej w Szczecinie. Romowie opanowali Różankę [zdjęcia]

Kasia Sienkiewicz
Wczoraj na Różance odbyły się Dni Kultury Romskiej w Szczecinie. To barwne wydarzenie przyciągnęło wielu szczecinian.

Różanka zamieniła się cygański tabor, choć bez charakterystycznych wozów, ale z pełnymi radości występami tradycyjnych zespołów romskich Cerchaj z Pyrzyc, MaxMaxo ze Szczecina, Patrycji GIPSY z Chełmży oraz drugiego ze Szczecina, Somnakuno.

- Wydarzenie ma ukazać przede wszystkim dorobek oraz kulturę mniejszości romskiej w Szczecinie i innych miejscowościach regionu – mówi Tytus Łakatosz ze Stowarzyszenia Mniejszości Narodowej Roma w Polsce "Jankesci”. Wprawdzie miało przyjechać więcej zespołów, ale w tym czasie na przeszkodzie stanął nam Ciechocinek.

W Ciechocinku trwa akurat 18 Międzynarodowego Festiwalu Romów, który zaplanowano jako wielką imprezę o zasięgu narodowym. Pojawiły się nie tylko znane romskie zespoły polskie, ale równeiż europejskie, a gościnnie wystąpili zespół Bayer Full, oraz znana aktorka i piosenkarka Adrianna Biedrzyńska. Rangę imprezie nadano tak dużą, gdyż przy okazji chciano uczcić 70 rocznicy zagłady Romów w holokauście.

Celem stowarzyszenia, które zorganizowało wczorajszą uroczystość, jest pielęgnowanie języka i obyczajów narodowych Romów, zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym.

- Jak również – dodaje Łakatosz – popularyzacja naszego folkloru i kultury, czego przykładem jest właśnie dzisiejsza impreza.

Przypomnijmy, że stowarzyszenie jest bardzo prężne i uczestniczy w regionie w wielu lokalnych imprezach.

Dzień Romów obchodzony był 8 kwietnia i jest to święto międzynarodowe. Upamiętnia on pierwsze spotkanie przedstawicieli Romów z 25 państw, które odbyło się 8 kwietnia 1971 roku pod Londynem. Pierwszy Światowy Kongres Romów zainaugurował działalność Światowej Rady Romów, która zwróciła się do państw członków ONZ, aby uznały Romów za mniejszość narodową. Powołany został Międzynarodowy Komitet Cyganów, ustalono flagę i hymn. Bodajże największe muzeum poświęcone Romom znajduje się w Polsce, w Tarnowie. Tu też od 1979 roku znajduje się jedyna w świecie stała wystawa poświęcona Romom.

Dodajmy, że uprawniona jest zarówno nazwa Romowie, jak i Cyganie. Nazwa Romowie pochodzi od romskiego słowa, którym się określają, "Roma” lub "Rroma”,bądź " Rromani” w zależności od dialektu. Jest to grupa etniczna pochodzenia indyjskiego.Stanowią społeczność wysoce zróżnicowaną zarówno pod względem językowym, jak i kulturowym.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto