Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziekan Wydziału Filologii Polskiej UAM z wizytą w pleszewskim liceum

RED
Piątkowe spotkania z absolwentami, to już tradycja w pleszewskim Liceum im. Stanisława Staszica. Tym razem w murach szkoły gościł ponownie prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz, Dziekan Wydziału Filologii Polskiej UAM w Poznaniu

W ubiegłym tygodniu w ramach "Piątkowych spotkań z absolwentami" gościł w pleszewskim liceum prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz Dziekan Wydziału Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.

Dla wielu po prostu Tomek – absolwent Staszka rocznik 1990, który swoje wystąpienie rozpoczął od sentymentalnej podróży do czasów licealnych. Wspomniał kolegów i koleżanki – Mirosława Kuberkę, który nie mógł opuścić spotkania ze szkolnym kolegą, Małgorzatę Potarzycką (Kuberkę) i Ewę Wawroską (Karbowską) nauczycielki w pleszewski ogólniaku. Podkreślał, że szkoła przygotowała go do dorosłego życia, wskazała mu wiele dróg, a lata spędzone w liceum uważa za niezwykle owocne.

Na wspomnieniach się nie skończyło. Prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz wygłosił wykład pt. „Od kryminału do nowej prozy wiejskiej. O najnowszej polskiej literaturze”, na którym nie zabrakło przedstawiciela powiatu, wicestarosty Eugeniusza Małeckiego.

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz młodzież z zapartym tchem słuchali jego opowieści o literaturze. - W czasach, kiedy się nie czyta albo czyta się mało szczególnie miło jest posłuchać mądrych słów o książkach. Prof. Mizerkiewicz potrafi pięknie opowiadać. Ma umiejętność przenoszenia słuchaczy w zaczarowany świat literatury, uruchamiać najgłębsze pokłady wrażliwości. To taki trochę nawiedzony belfer w najlepszym tego słowa znaczeniu - tłumaczą organizatorzy spotkania.

Profesor Mizerkiewicz przedstawił nowe kierunki w literaturze XXI w. zawrócił uwagę na nowatorskie ujęcie istniejących gatunków. Wskazał wartościowe tytuły i popularnych autorów. Dziś chętnie czyta się biografie, autobiografie, kryminały i reportaże. Swój renesans przeżywa historia, ta dawna i najnowsza. Wiele miejsca poświęcił nowej prozie wiejskiej, czyli opowieściom mieszkańców małych miasteczek i wsi, to najważniejsza konwencja polskiej literatury. Utwory takie jak: „Pod krzywdzie”, „Skoruń” czy „Dygot” nie mają prostego klucza, każdy może je odczytać na swój sposób. Podkreślił, że rozwiązanie codziennych problemów nie leży w gestii ośrodków centralnych, ale zależy od ludzi z prowincji, od nas. Wielkie życie publiczne nie przyniesie nowej idei. To właśnie proza wiejska radzi, by nacjonalizm zastąpić patriotyzmem, a nihilizm rozsądnym budowaniem.

Ostatnie słowa swojego wykładu skierował do uczniów. Powiedział: „Wszyscy liczą na Was – młode pokolenie, jesteście nadzieją”. Chwycił tym za serca młodych słuchaczy, za co został nagrodzony gromkimi brawami.

Dyrekcja ma nadzieję, że takie spotkania będą tradycją szkoły i zacieśnią współpracę z katedrą filologii polskiej UAM. - Przecież kształcimy humanistów, to oni są suszą społeczeństwa, pozwalają zachować tożsamość w globalnym świecie - podkreśla dyrekcja.

Pogoda na najbliższe dni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto