Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwujęzyczne klasy w pleszewskim Liceum i Gimnazjum im. St. Staszica

Irena Kuczyńska
Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie jest jedną z nielicznych szkół w Południowej Wielkopolsce, które podjęły się utworzenia klas z nauczaniem dwujęzycznym zarówno na poziomie gimnazjum jak i liceum.

Liceum i Gimnazjum im. St. Staszica stawiają na dwujęzyczność.

NAUCZANIE DWUJĘZYCZNE – MODA CZY KONIECZNOŚĆ?

Warto zainteresować się nauczaniem dwujęzycznym. Wybierając szkołę dla swojego dziecka (gimnazjum czy liceum) warto zapytać o oddziały dwujęzyczne i o to na jakich zasadach funkcjonuje nauczanie. Warto zaufać szkołom, które mają doświadczenie w tej dziedzinie.

W Południowej Wielkopolsce Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie jest jedną z nielicznych szkół, które podjęły się utworzenia klas z nauczaniem dwujęzycznym zarówno na poziomie gimnazjum jak i liceum. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z nauczaniem dwujęzycznym z takich przedmiotów jak biologia, matematyka, geografia i wiedza o społeczeństwie. W zdobywaniu wiedzy szczególnie ważnym atutem jest bardzo duża liczba godzin z języka angielskiego.

Nauczaniem dwujęzycznym w pleszewskim „Staszku” zajmują się nauczyciele z dużym doświadczeniem i kompetencjami, którzy wiedzą w jaki sposób poprowadzić nauczanie dwujęzyczne, między innymi dzięki licznym szkoleniom w Ośrodku Rozwoju Edukacji funkcjonującym przy MEN.

Często w mediach słyszymy i czytamy o klasach z nauczaniem dwujęzycznym w polskich szkołach. Niewiele osób jednak wie, na czym nauczanie dwujęzyczne polega i dlatego niesłusznie kojarzą to z elitarnością i niedostępnością.

Tymczasem jest to model nauczania bardzo popularny w Europie, a niektóre kraje, takie jak Hiszpania każdego roku przeznaczają ogromne fundusze na nauczanie dwujęzyczne.

O ile liczne europejskie ośrodki akademickie od wielu lat prowadzą badania naukowe nad nauczaniem dwujęzycznym, to w Polsce dopiero od kilku lat obserwuje się większe zainteresowanie lingwistów, metodyków i pedagogów tym tematem.

W nauczaniu dwujęzycznym celem jest opanowanie treści programowych np. biologii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie z wykorzystaniem języka obcego. Zajęcia nauczania dwujęzycznego powinny zawierać nie tylko treści programowe, ale także rozwijać umiejętności komunikacyjne uczniów, wprowadzać elementy kulturowe i pobudzać myślenie w języku obcym.

W ten sposób uczeń zdobywa nowe wiadomości z danego przedmiotu i poszerza swoje kompetencje językowe. W rezultacie studia za granicą czy zdobywanie wiedzy na studiach podyplomowych prowadzonych w języku obcym nie będą stanowić dla niego żadnego problemu. W szkołach oferujących nauczanie dwujęzyczne można podejść do egzaminów językowych i otrzymać certyfikat.

W bieżącym roku szkolnym Liceum i Gimnazjum w Pleszewie otwiera następujące klasy:
I klasę gimnazjum – zwiększona liczba godzin i nauczanie dwujęzyczne
Klasy licealne:

1aj - LEKARSKO – POLITECHNICZNA (dwujęzyczna) (uwaga! obowiązuje sprawdzian kompetencji językowych!)
1b –INŻYNIERSKO-WOJSKOWA
1c – RATOWNICTWO MEDYCZNE
1d – DZIENNIKARSKO-PRAWNA
1e – EUROPEJSKA

Przypominamy! Termin składania dokumentów do gimnazjum i klasy dwujęzycznej w liceum: 4-18 maja 2016 r.
POSTAW NA DWUJĘZYCZNOŚĆ!

Więcej informacji na lopleszew.pl oraz na profilu facebookowym Szkoły.
Staszic. Odkryj nasze nowe oblicze. Zapraszamy!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto