Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrzycka "komunalka" przekształcona w spółkę. Co to zmieni w gminie?

Sandra Perlińska
Od 1 października tego roku dobrzycka „komunalka” nie jest już - jak do tej pory - zakładem komunalnym, a spółką komunalną. „Komunalka” w Dobrzycy jako zakład istnieje od 1 lipca 1997 roku. Ówcześni radni powołali ją „do życia” 24 marca 1997 roku. Jednak 20 lat później władze gminy postanowiły to zmienić i zakład zamienić w spółkę. Prezes jest już wybrany. Co miało wpływ na wprowadzenie takich zmian?

Dyskusje trwają od lat

O przekształcaniu zakładu komunalnego w spółkę dyskutuje się w Dobrzycy już od 2013 roku. Już wtedy władze Dobrzycy podkreślały, że taka zmiana pozwoli im na odzyskanie podatku VAT przez gminę, a w skali roku to niemałe pieniądze.

Kilka miesięcy temu temat powrócił. Zakład Komunalny w Dobrzycy nie mógł w pełni odliczyć VAT-u. Władze gminy Dobrzyca postanowiły, że tak być nie może i trzeba działać.

Właśnie dlatego już wiosną 2017 roku na pytania niepewnych jeszcze wtedy radnych gminy Dobrzyca odpowiadał Dariusz Kowalski, prokurent CeKaGroup z Ostrowa Wielkopolskiego, który gościnnie, podczas jednej z sesji rady, służył doradztwem gminie w sprawie przekształcenia.

Radni ostatecznie przekonali się o zaletach przekształcenia „komunalki” i wyrazili swoje poparcie na wprowadzenie tych zmian.

Stanowisko władz wciąż takie samo

Dziś zastępca burmistrza gminy Dobrzyca Ewa Wasielewska zdania nie zmienia. Tłumaczy, że zarówno dla gminy, jak i dla „komunalki” takie przeobrażenie, to same plusy.

Zdecydowanie podkreśla, że najważniejsza będzie możliwość pełnego odliczenia VAT-u. Ewa Wasielewska tłumaczy, że przy tak dużych inwestycjach, jak obecnie budowa kanalizacji na terenie gminy Dobrzyca, takie rozwiązanie pozwoli gminie na oszczędzenie sporych pieniędzy.

Nie jest to jednak jedyny pozytywny aspkekt przekształcenia „komunalki” w spółkę. - Możliwości rozwoju - podkreśla Ewa Wasielewska. Dodaje, że wcześniej Zakład Komunalny w Dobrzycy mógł świadczyć usługi tylko wobec gminy i podlegającej jej podmiotów np. szkół. Po zmianach spółka będzie mogła realizować zadania na rzecz innych zleceniodawców. - Chociażby dla mieszkańców naszej gminy - mówi.

Kosmetyczne zmiany

Poza tym „komunalkę” w Dobrzycy dotknęły jedynie kosmetyczne metamorfozy. Dotyczą one głównie nazewnictwa funkcji, a dokładniej od teraz spółką komunalną zarządzać będzie nie kierownik jak wcześniej, a prezes.

Na tym stanowisku pozostała 37-letnia Agnieszka Wachońska, która przez ostatnie lata pełniła również funkcję kierownika Zakładu Komunalnego w Dobrzycy.

Powołano również radę nadzorczą spólki komunalnej. Stanowią ją: Łukasz Jaroszewski jako przewodniczący, Robert Mikołajczak, który został zastępca przewodniczącego i Arletta Nowicka - sekretarz.

Co więcej, 100 % udziału w spółce ma burmistrz gminy Dobrzyca. To właśnie on stanowi jednoosobowy zarząd dobrzyckiej spółki komunalnej.

Komunalka to...?

Czy przekształcenie „komunalki” zmieni coś jeszcze? Wiceburmistrz Ewa Wasielewska podkreśla, że nie. Zmiana ta, nie wnosi żadnych negatywnych skutków w życie dobrzyczan.

Przedmiotem działania komunalki dalej będzie bieżące utrzymanie mienia komunalnego i wykonywanie usług o charakterze publicznym, czyli obsługa ujęć wodnych, wodociągów i kanalizacji, zaopatrzenie w energię cieplną, administracja i remonty budynków komunalnych. Teraz jednak „komunalka” będzie mogła więcej.

Zdaniem Agnieszki Wachońskiej idea powstania spółki przedstawia się jasno.
U podstaw decyzji dotyczącej prowadzenia działalności komunalnej w Mieście i Gminie Dobrzyca poprzez powierzenie zadań nowoutworzonej spółce komunalnej, leżały aspekty dotyczące korzyści wynikające z efektów fiskalnych umożliwiających w większej skali odliczanie podatku VAT od realizowanych inwestycji jak i zwiększenie potencjału ekonomicznego w aspekcie nowych inwestycji które Miasto i Gmina Dobrzyca zamierza realizować. Należy tutaj rozumieć większe możliwości w zakresie zaciągania zobowiązań w formie obligacji korporacyjnych bez konieczności poręczenia Gminy co ma istotny wpływ na wskaźniki zadłużenia, które przy znacznej skali działalności inwestycyjnej w dziedzinie wodociągów i kanalizacji jak i planami w zakresie budownictwa mieszkaniowego może mieć wpływ na działalność inwestycyjną Gminy w innych dziedzinach. Dodatkowe szanse rozwojowe daje również znowelizowana Ustawa „Prawo zamówień publicznych” która od stycznia tego roku umożliwia udzielanie zamówień z wolnej ręki w trybie „In house” własnym spółkom komunalnym w zakresie odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zabudowanych co może mieć wpływ na ponoszone przez mieszkańców koszty odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Równie ważnym powodem jest zwiększenie efektywności prowadzenia usług komunalnych poprzez wprowadzenie mechanizmów motywacyjnych których stosowanie możliwe jest tylko w strukturach przedsiębiorstwa na prawach spółki prawa handlowego. Utworzenie spółki komunalnej oraz wniesienie do niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa zakładu budżetowego jest naturalną konsekwencją rozwoju miasta w którym skala działalności komunalnej jest już na tyle duża, że wymaga korekty dotychczasowej strategii na tej płaszczyźnie i dostosowanie jej zasobów do potrzeb wynikających z planów rozwojowych Miasta i Gminy Dobrzyca.
Tak naprawdę dla mieszkańców naszej gminy niewiele się zmieni, oprócz tego, że będąc spółką - w szerszym zakresie będziemy mogli świadczyć indywidualne im usługi związane z zakresem działalności

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto