Zapraszamy do lektury czatu medycznego na temat pieki nad wcześniakami. Naszym gościem była dr n. med. Teresa Owsianka-Podleśny. Moderator: Witamy na czacie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapraszamy do lektury czatu medycznego na temat pieki nad wcześniakami. Naszym gościem była dr n. med. Teresa Owsianka-Podleśny.


Moderator: Witamy na czacie.


Teresa_Owsianka-Podleśny: Witam wszystkich internautow i zapraszam do zadawania pytan.~genia: w przypadku jakich schorzeń wykonuje się operacje dziecka jeszcze w łonie matki - z jakim powodzeniem są wykonywane te zabiegi i czy jest to już pospolite w PL?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Wewnatrzlonowo wykonywane sa niektore neurologiczne zabiegi np.plasytka przepukliny opnowo-rdzeniowej lub zastawka w przypadku wodoglowia wrodzonego. W Polsce zabiegi te wykonywane sa niezwykle rzadko w wysokospecjalizowanych osrodkach natomniast efekt koncowy tych operacji ciagle jest watpliwy.~hill: czy dziecko urodzone jako wcześniak może być zupełenie zdrowe, lub być z jakimś lekkich schorzeniem które możnba szybko wyleczyć (jak to procentowo wygląda)?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Dzieko urodzone przedwczesnie jak najbardziej moze byc zupelnie zdrowe, aktualnie walka o wczesniaka toczy sie nie tylko o jego przezycie, ale rowniez o pozniejsza jakosc zycia. Nie da sie przedstwic dokladnych danych procentowych, gdyz na pozniejsza jakosc zycia dziecka wplywa bardzo wiele czynnikow.~23mamcia: witam. w rodzinie mojego męża są prawie wszyscy urodzeni przed terminem - obawiam się że z moja ciążą będzie podobnie! czy to sprawka genów?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Zdecydowanie tak, ale prawidlowa profilaktyka w okresie prokreacji i systematyczna opieka lekrska w czasie ciazy moga w znaczym stopniu zaminimalizowac ryzyko wczesniactwa.~andy: kiedy są szczepione dzieci to pod względem wieku metrykalnego czy korygowanego?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Szczepienia obowiazkowe wykonuje sie u wczesniakow urodzonych po 28 tygodniu ciazy natomiast obowiazkowe szczepienie na gruzlice powinno sie wykonac gdy noworodek osiagnie mase 2 kg. Ze wzgleduy na niedojrezalosc ukladu immunologicznego obowiazkowe i zalecane szczepienia u wczesniaka powinno sie powtorzyc w 12 miesiacu zycia.~Lan5: dziecko urodzone do którego momentu ciązy okersla się mianem wcześniaka?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Wczesniakiem nazywamy kazdego noworodka urodzonego miedzy 22 a 37 tygodniem zycia wewnatrzlonowego. W przypadku dzieci urodzonych przed 32 tygodniem ciazy mowimy o skrajnym wczesniactwie.Moderator: > słyszałam że bezpieczniej urodzić jest dziecko wcześniej (w 7 miesiącu) niż póżniej (w 8) - czy to prawda , jak "tak" to dlaczego?


Teresa_Owsianka-Podleśny: To jest absolutnie nieprawda im dluzej trwa ciaza tym dojrzalosc narzadow i ukladow jest wieksza, co stwarza wieksza szanse na przezcie wczesniaka i minimalizuje ryzyko pozniejszych powiklan.Kam: z jakim przypadkiem najwcześniejszego noworodka i najmniejszego miala Pani do czynienia?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Najmlodszy noworodek ktory zostal uratrowany w naszym szpitalu urodzil sie w 24 tygodniu ciazy natomiast najmniejszy mial mase urodzeniowa 450g, ale byly to dwa rozne noworodki.~ub3: w przypadku jakich schorzeń wykonuje się operację wcześniaka jeszcze w lonie matki , z jakim powodzeniem są przeprowadzane?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Na to pytanie odpowiadalam juz wczesniej.~Jq: jakie są najczęstsze wady występujące u wcześniaków?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Wczesniaki rzadziej rodza sie z zespolami wad wrodzonych niz noworodki donoszone, natomiast najczesciej spotykane to wady serca i mozgu.Monia: u mojej córki stwierdzono retinopatię i zostanie poddana laseroterapi - czy to bardzo niebezpieczne?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Zabieg laseroterapii okulistycznej ma na celu uratowanie wzroku noworodka. Ryzyko zabiegu zwiazane jest nie tyle z samym zabiegiem okulistycznym co ze znieczuleniem ogolnym (narkoza). Nie przypominam sobie powiklan po tym zabiegu, ktore moglyby wystapic w naszym oddziale na przestrzeni ostatnich lat.Moderator: ad> jak wygląda sprawa z przybieraniem na wadze u wcześniakow - czy jest to identyczne jak u dzieci urodz. w terminie?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Bezposrednio po urodzeniu wczesniak powinien utrzymac wewnatrzmaciczne tempo przyrostu masy ciala, czyli przybierac ok 30 g na dobe. Zeby to utrzymac czesto musi byc odzywaniny takze pozajelitowo. Z roznych wzgledow szcegolnie u ciezko chorych wczesniakow takie tempo przyrostu masy ciala w pierwszych dobach jest niemozliwe.......


Teresa_Owsianka-Podleśny: ... natomiast po wyleczeniu wczesniak przybiera nawet szybciej na niz noworodek donoszony.~oo_): moja córeczka ma ponad 3 miesiące i ostatio bardzo słabo przybiera na wadze - proszę napisać co i kiedy najlepiej zacząć wprowadzać do posiłków u wcześniaków. z góry bardzo dziękuję!


Teresa_Owsianka-Podleśny: Najlepszym pozywieniem w tym okresie dla pani dziecka jest pokarm naturalny, ktory powinien byc stosowany do konca 6 misiaca zycia jako wylaczne zrodlo pozywienia. W przypadku braku mozliwoscui karmienia piersia rodzaj mieszanki mlecznej powinien dobrac prowadzacy pediatra~paulina: dlaczego dzieci rodzą ię wcześniej? czy to wina zle prowadzonej ciąży?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Przyczyn wczesniactwa jest bardzo wiele, natomiast regularne wizyty u lekarza i prawidlowo prowadzona ciaza w raz z higienicznym i zdorwym trybem zycia moga zminimalizowac ryzyko urodzenia wczeniaka , jednak nie w kazdym przypadku.~timi: czy operacja w związku z przepukliną pachwinowa u wcześniakow jest poważnym zabiegiem?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Jak kazdy zabieg niesie w sobie ryzyko, szczegolnie zwiazane z narkoza.~mi: jeżeli po urodzeniu dziecko miało dobry słuch a miesiąc potem wystąpiła wada - to czy może to być coś poważnego?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Ocena sluchu zalezy od metody jaka sie stosuje. Badania przesiewowe sluchu wykonywane obowiazkowo u noworodkow nie zawsze sa wiarygodne dlatego w niektorych oprzyopadkach nalezy je powtorzyc w przychodni audiologicznej bardziej szczegolowa metoda. NIe znajac wynikow badani i historii choroby pani dziecka nie potrafie odpowiedziec na to pytanie.~am;-: który ze śląskich oddziałów położniczych jest Pani zdaniem najlepszy (najlepszy sprzęt, kadra...)?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Jestem neonatologiem i w szpitalu, w ktorym pracuje nie ma oddzialu polozniczego dlatego tez nie mam wyrobionego zdania na ten temat.~el29: jakie jest Pani zdanie na temat porodow w domu?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Porody domowe w Polsce nie sa praktykowane i zdarzaja sie jedynie przypadkowo. Moim zdaniem zawsze niosa cien ryzyka dla rodzacego sie dziecka, dlatego jestem zwolennikiem porodow szpitalnych.nB: biorąc pod uwagę ogół urodzin dzieci, to jaka ich część to wcześniaki, czy tak samo wygląda sytuaca w innych państwach UE?


Teresa_Owsianka-Podleśny: Odsetek wczesniactwa w Polsce to ok 7% urodzen. Dane demograficzne na ten temat w krajach UE ksztaltuja sie bardzo roznie.Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.


Teresa_Owsianka-Podleśny: Dziekuje internautom za interesujace pytania.

Dr n. med. Teresa Owsianka-Podleśny - ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 1983 roku. Już od VI klasy szkoły podstawowej wiedziała, że chce zostać lekarzem pediatrą.

Od 1983 roku pracowała w II Klinice Pediatrii w Katowicach Załężu, której kierownikiem był prof. dr hab. Mieczysław Krauze. W tym czasie pod kierunkiem dr n. med. Elżbiety Kobusińskiej uzyskała I i II st. specjalizacji z pediatrii. W 1988 roku rozpoczęła pracę w Oddziale Intensywnej Terapii Dziecięcej, w którego powstaniu osobiście współuczestniczyła. W trakcie edukacji zawodowej uzyskała również I st. specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz specjalizację z neona-tologii. W 1995 roku obroniła pracę doktorską pod kierunkiem prof. Mieczysława Krauze. Jest członkiem dwóch Polskich Towarzystw Naukowych: pediatrycznego i neonatologicz-nego. Kilka razy w roku uczestniczy w zjazdach krajowych i zagranicznych, których tematyka dotyczy noworodka, a w szczególności zagadnień żywieniowych. Głównymi zainteresowaniami naszego gościa są zagadnienia terapii żywieniowej u noworodka, z naciskiem na żywienie pozajelitowe.

Interesuje się sportem, lubi wojaże zagraniczne oraz podróże po Polsce. W chwilach odpoczynku lubi czytać książki o tematyce biograficznej, filozoficznej oraz poezję. Jest szczęśliwą żoną i matką trójki dzieci.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!