BM Węgiel Stal i Open Florentyna wygrały w pucharze

Ryszard Binczak
Koszykarze BM Węgiel Stal Ostrów i Openu Florentyny Pleszew awansowali do drugiej rundy Pucharu Polskiego Związku Koszykówki. Podopieczni Mikołaja Czai pokonali Sportino Inowrocław 74:65, a gracze trenowani przez Andrzeja Kowalczyka wygrali 65:61.

Ostrowianie w pierwszej rundzie pucharowych rozgrywek trafili na drużynę występującą w pierwszej lidze. Na parkiecie w Ostrowie gracze z Inowrocławia nie pokazali nic wielkiego. Prowadzili tylko przez dwie minuty, a później to koszykarze Stali dyktowali warunki gry. Ich akcje w ataku były pomysłowe i pełne polotu. Natomiast w obronie zagrali twardo i po 20 minutach wygrywali już 40:27. Kibice zastanawiali się, czy aby na pewno Sportino to pierwszoligowiec. Koszykarze, którzy swego czasu występowali na parkietach ekstraklasy - Tomasz Zabłocki, Grzegorz Kukiełka i Dawid Witos - zupełnie nie radzili sobie z obroną stalowców.

Po trzeciej kwarcie gospodarze prowadzili już 65:37. To było za wiele dla trenera Sportino Aleksandra Krutikowa, który na krótką przerwę zabrał swój zespół do szatni. Ostre słowa poskutkowały, bo w czwartej odsłonie gracze z Inowrocławia zagrali lepiej i znacznie zmniejszyli rozmiary swojej porażki.

Trzeba jednak pamiętać, że trener Stali dał szansę pogrania młodzieży. Na parkiecie był doświadczony Łukasz Olejnik i czterech młodzieżowców: Mateusz Zębski, Krzysztof Spała, Mikołaj Spała i Tomasz Radzik.

- Mam do młodzieży duże pretensje bo przetrwonili aż 20 punktów - mówi Mikołaj Czaja, trener BM Węgiel Stali.

Natomiast gracze Openu walczyli o awans w Katowicach. Miejscowy AZS wygrał pierwszą kwartę, ale to było wszystko na co pozwolili im pleszewianie. W kolejnych dwóch kwartach koszykarze Florentyny powiększali swoją przewagę i po 30 minutach wygrywali 54:43. W ostatnich dziesięciu minutach spokojnie kontrolowali przebieg spotkania.

- Staraliśmy się wygrać jak najmniejszym nakładem sił - mówi Andrzej Kowalczyk, trener Openu Florentyny Pleszew. - Przed nami bardzo trudny mecz ligowy w Łowiczu i na nim skupiamy całą uwagę. Pucharowe rozgrywki nie są dla nas priorytetem, najważniejsza jest liga i awans