Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bawiąc, uczą najmłodszych, jak uratować ludzkie życie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Ratownicy medyczni dzieciom - pod takim hasłem przebiega akcja uczenia przedszkolaków podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Jako pierwsze z pracownikami Pogotowia Ratunkowego w Pleszewie spotkały się dzieci z Chocza. Następnie przyszła kolej na maluchy z Publicznego Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka. Najmłodszych odwiedzili ratownicy medyczni: Dominik Kołaski, Piotr Kramarczyk oraz Paweł Kostuj, który prowadzi kronikę pleszewskiego Pogotowia Ratunkowego.

Podczas spotkania przedszkolaki poznawały system zachowań, które należy wykonać, aby komuś pomóc, zanim na miejscu zdarzenia pojawi się karetka. Panowie pokazywali m.in.: jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Na przyniesionych przez ratowników telefonach dzieci uczyły się w prawidłowy sposób wybierać numer alarmowy i przeprowadzały próbną rozmowę z dyspozytorką.

- Należy pamiętać, że często zgłoszenie niebezpieczeństwa przez dziecko może uratować życie jemu i bliskim. Wielokrotnie dyspozytorzy medyczni mają do czynienia ze zgłoszeniami od najmłodszych. Gdy któryś z rodziców traci przytomność w domu, najczęściej tylko dziecko może wezwać pomoc. Dlatego tak ważne jest, aby maluchy znały numer i wiedziały, co należy zgłosić dyspozytorowi medycznemu, jak postępować w danej chwili - tłumaczy Dominik Kołaski.

Przedszkolaki mogły zapoznać się również z wyposażeniem ambulansu i sprzętem medycznym służącym do ratowania ludzkiego życia. Krótkie szkolenie odbywa się w formie zabawy. Dzieci przynoszą swojego ulubionego misia, na którym ćwiczą: zakładanie bandaża, uciskanie klatki piersiowej, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej. Przedszkola, które odwiedzą ratownicy otrzymują: książkę dotyczącą pierwszej pomocy, wąż spacerowy. Natomiast każde dziecko w nagrodę za dobrą postawę dostaje: dyplom „Małego Ratownika”, kamizelkę odblaskową albo worko-plecak, kolorowankę, odblask na rękę lub smycz.

Akcja ma na celu nie tylko przybliżenie dzieciom zasad pierwszej pomocy, ale również oswojenie ich z ratownikami oraz sprzętem medycznym. - Dzięki temu przedsięwzięciu mamy okazję pokazać, że nie jesteśmy „potworkami”, które robią dzieciom zastrzyki. Chcemy, aby maluchy oswoiły się z nami i były gotowe zaufać w chwili, gdy będą potrzebowały naszej pomocy - podkreśla Dominik Kołaski.

W najbliższych dniach z ratownikami medycznymi, którzy są pomysłodawcami akcji, spotkają się dzieci z innych przedszkoli naszego powiatu. - Nie jesteśmy w stanie być we wszystkich przedszkolach. Ale chcemy pojawić się przynajmniej raz w każdej gminie - tłumaczy Piotr Kramarczyk.

Warto dodać, że ratownicy prowadzą akcję społecznie, poświęcają swój wolny czas. Wszystko po to, aby uświadomić dzieciom i rodzicom, jak ważna jest pierwsza pomoc. - To niezwykle istotne, aby do naszych najmłodszych słuchaczy dotarło jak najwięcej. To jest wiedza na wagę zdrowia i życia. Akcja ma uczyć przedszkolaków właściwych zachowań już od najmłodszych lat. Edukujmy nasze dzieci, aby wyrosły na ludzi wrażliwych i chętnych do udzielania pomocy każdemu, kto tego wymaga. A co najważniejsze sprawmy, żeby potrafiły pomóc - apeluje Dominik Kołaski.

Finansowego wsparcia przedsięwzięciu udzieliło Pleszewskie Centrum Medyczne. Ratownicy mają nadzieję, że w przyszłości będą mieli okazję przeprowadzić jeszcze niejedną taką akcję. Oby tak się stało dla wspólnego dobra!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto