Samorządy powiatu pleszewskiego zarobiły na obecności Polski w Unii. Jak obliczyliśmy w sumie wykorzystały w ostatnich pięciu latach 53 mln 216 tys. zł dotacji unijnych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Samorządy powiatu pleszewskiego zarobiły na obecności Polski w Unii. Jak obliczyliśmy w sumie wykorzystały w ostatnich pięciu latach 53 mln 216 tys. zł dotacji unijnych.


Miasto i Gmina Pleszew pozyskała 5 mln 156 tys. zł. - To połowa kwoty, którą w ub. roku wydaliśmy na inwestycje - powiedział nam wiceburmsitrz Arkadiusz Ptak. Do najważniejszych inwestycji za unijne pieniądze zaliczył budowę stacji uzdatniania wody, na którą miasto otrzymało 2 mln 864 tys. zł. Wymienił także środki na modernizację świetlicy w Brzeziu (blisko 137 tys. zł) i w Kowalewie (prawie 300 tys. zł) oraz pracownie komputerowe i sale multimedialne w szkołach (prawie 422 tys. zł). Za unijne pieniądze miasto realizuje teraz projekt edukacji przedszkolnej Smyk, na który pozyskało 340 tys. zł.

Powody do zadowolenia z członkostwa w Polski w Unii ma także gmina Chocz. Dwa lata temu za unijne środki powstała oczyszczalnia ścieków. Inwestycja kosztowała 2 mln 552 tys. zł, z czego 1 mln 806 tys. zł to dotacja z europejskiego programu ZPORR. W 2004 roku z unijnych pieniędzy zbudowano drogi: Brudzewek-Graniczki i Chocz-Józefów - 367 tys. zł dotacji. Z kolei trzy lata temu zbudowano drogi: Stary Olesiec-Józefów oraz ul. Bursztynową w Choczu - 392 tys. zł z UE. Z unijnych dotacji wyremontowano Gminny Ośrodek Kultury - 411 tys. zł dotacji. W sumie przez 5 lat gmina dostała z Unii blisko 3 mln zł.
W Gołuchowie przedstawiono nam całą litanię inwestycji unijnych na łączną sumę blisko 6,5 mln zł. Z tego najdroższa - modernizacja oczyszczalni ścieków w Gołuchowie, która kosztowała 5 mln 88 tys. zł, a w tym blisko 3 mln 359 tys. zł pochodziło z unijnego programu ZPORR.

Prawie 704 tys. zł gmina dostała na budowę stacji uzdatniania wody w Tursku oraz blisko 575 tys. zł na budowę kanalizacji sanitarnej Czerminek-Szkudła. Poza tym gmina dostała 455 tys. zł na remont ulicy Kwiatowej, 360 tys. zł na drogę Przekupów-Wszołów i 290 tys. zł na ulicę Zachodnią w Gołuchowie. Do tego 232 tys. zł na stację uzdatniania wody w Tursku oraz na boiska w Jedlcu i Tursku odpowiednio - 219 tys. zł i 203 tys. zł . Poza tym GOPS otrzymał w tym i ub. roku 62,5 tys. zł i 43 tys. zł z Unii na realizację projektu „Redukcja wykluczenia społecznego w Gminie Gołuchów”. Gmina otrzymała też 18 tys. euro na Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców i 15 tys. euro na Festiwal Kultury Europejskiej, połączony z jubileuszem 10-lecia współpracy Gołuchowa z miastem Chievres.

Gmina Dobrzyca do trzech najważniejszych inwestycji, realizowanych ze środków unijnych zalicza: budowę oczyszczalni ścieków z kanalizacją sanitarną w latach 2005-2006 za 4 mln 694 tys. zł (w tym 3 mln 990 tys.zł z Unii), odbudowę boiska sportowego w Dobrzycy za 447 tys. zł (w tym 294 tys. zł z UE) i ok. 1 mln zł na tzw. miękkie projekty, w tym opiekę społeczną i wioskę internetową. - W sumie w ciągu pięciu lat przynależności Polski do Unii gmina Czermin pozyskała ok. 5 mln zł z UE. To 1/4 naszego budżetu - mówi Franciszek Reszel, sekretarz gminy.

Gmina Gizałki za najważniejsze inwestycje ze środków unijnych wymienia: budowa kanalizacji w miejscowości Ruda Wieczyńska-Obory (1 mln 870 tys. zł dofinansowania), przebudowę drogi Obory-Wronów (1 mln 179 tys. zł). Gmina otrzymała też sporo środków na współpracę miast bliźniaczych i wymianę młodzieży - w sumie blisko 355 tys. zł. Poza tym z Unii pozyskano środki z programu Kapitał ludzki - 26 tys. zł i na oświatę - 81 tys. zł. Łącznie w ciągu pięciu lat gmina otrzymała z UE ponad 3,5 mln zł.

Władze gminy Czermin za najistotniejsze uważają dotacje unijne na modernizację Ośrodka Kultury wraz z przebudową chodników w Żegocinie - 470 tys. zł, restaurację parku w Czerminie 262 tys. zł, utworzenie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Czerminie za 304 tys. zł oraz rozbudowę Wiejskiej Sali Widowiskowej w Broniszewicach za 837 tys. zł, a także budowę drogi Czermin-Broniszewice za 291 tys. zł. Łącznie gmina zdobyła blisko 2,5 mln zł środków unijnych.

Starostwo Pleszewskie wraz z podległymi mu jednostkami organizacyjnymi pozyskało ponad 28 mln 239 tys. zł z UE. Z tego najwięcej środków zdobył Powiatowy Urząd Pracy - blisko 12 mln zł. Sporo środków zdobył też Zarząd Dróg Powiatowych na przebudowę dróg - w sumie 1 mln 641 tys. zł. Na szpital Pleszewskie Centrum Medyczne wraz ze starostwem pozyskało 1 mln 903 tys. zł. - Z tych środków powstała m.in. sala intensywnego nadzoru kardiologicznego - podkreśla Tomasz Wojtala, rzecznik starostwa.

Ponadto wszystkie gminy powiatu są członkiem Stowarzyszenia ,,Leader+”’, które otrzymało prawie 733 tys. zł na budowę ścieżek rowerowych, organizację szkoleń językowych i komputerowych.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!