Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Pola w Centrum Edukacyjno - Wystawowym w Marszewie

Irena Kuczyńska
Dni Pola Marszew 2013
Dni Pola Marszew 2013
Włościańskie wesele, zawody w powożeniu, prezentacja nowych odmian roślin, konie hodowlane i wiele innych atrakcji w sobotę i w niedzielę w Centrum Edukacyjno - Wystawowym w Marszewie

Centrum Edukacyjno - Wystawowe w Marszewie zaprasza na Dni Pola. W sobotę od 12.00 do 18.00. W niedzielę od 12.00 do 16.00.

Sobota należy do hodowców roślin. Zaprezentują 15 gatunków, 150 odmian roślin jarych i ozimych, w tym 42 odmiany są rekomendowane przez Listę Zalecanych Odmian. Wśród hitów soja i mieszanki poplonowe. Będzie okazja do rozmowy z tymi, którzy uprawiają rośliny oraz z naukowcami. Obok wystawa sprzętu rolniczego, wydawnictwa, kiermasz roślin do ogródków, na działki, na balkony.

Będzie też możliwość spróbowania dziczyzny z Podlasia. Niedziela tradycyjnie należy do koni i ,,koniarzy''. Na 25 Wystawie Koni Hodowlanych 19 wystawców zaprezentuje 26 koni. Potem Włościańskie Zawody w Powożeniu z udziałem 15 zaprzęgów. Na koniec widowisko: fragment wesela włościańskiego z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca ,,Tursko''. Dni Pola pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Parkingi przy drodze na Grab....

pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363

Oferta
Tegoroczna kolekcja obejmuje 15 gatunków i ponad 150 odmian roślin uprawnych ozimych i jarych, w tym 42 rekomendowane przez Listę Zalecanych Odmian. Opisy poszczególnych odmian będą umieszczone na tabliczkach informacyjnych oraz w „Informatorze Pola” dostępnym na stoisku Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zawierającym pełną informację o zastosowanych technologiach uprawy. Prezentowane będą, m.in.:

Jęczmień – 8 odmian ozimych i 15 odmian jarych (8 odmian LZO)
Żyto – 11 odmian ozimych (4 LZO), 1 odmiana jara
Pszenica – 21 odmiany ozime (7 LZO) i 12 odmian jarych (7 LZO)
Pszenżyto – 16 odmian ozimych (7 LZO) i 3 odmiany jare
Owies – 9 odmian
Rzepak ozimy – 27 odmian (5 LZO)
Kukurydza – 18 odmian
Groch siewny – 5 odmian
Łubin – 1 odmiana żółty, 4 odmiany wąskolistny
Soja – 1 odmiana,
Mieszanka pastewna – 1 rodzaj
Mieszanki poplonowe – 2 rodzaje

W tym roku ponownie będą prezentowane soja oraz mieszanki poplonowe, które budziły duże zainteresowanie rolników w dwóch poprzednich latach.
Bezpośrednio przy kolekcji odmian na stoiskach informacyjnych będzie można spotkać się z hodowcami odmian oraz przedstawicielami firm, których środki ochrony roślin zostały zastosowane na polu demonstracyjnym.

Dla wykazania skuteczności zastosowanej ochrony pozostawiono poletka nie objęte ochroną chemiczną, na których będą prowadzone warsztaty polowe dla doradców i rolników z zakresu zagadnień integrowanej ochrony roślin.

W części polowej będzie też można spotkać się z naukowcami Instytutu Ochrony Roślin, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Stacji Chemiczno-Rolniczej, którzy
wraz ze specjalistami WODR będą prezentowali zagadnienia związane z zasadami integrowanej ochrony roślin, systemami wspierania decyzji w programach ochrony roślin oraz porejestrowym doświadczalnictwem odmianowym.

W sąsiedztwie kolekcji znajdzie się wystawa sprzętu rolniczego, gdzie oprócz ciągników będzie eksponowany również sprzęt do uprawy gleby, ochrony roślin, a także ładowacze. Dodatkowo w obu dniach będzie można zobaczyć przy pracy maszyny do zbioru i konserwacji zielonek.

Będzie to naturalne przejście od pola do targów środków produkcji. Tu również przygotują stoiska informacyjne banki i instytucje pracujące na rzecz rolnictwa, m.in. KRUS, ARiMR, ARR, WODR i wydawnictwa rolnicze.

Wystawcy zaproponują też w ofercie targowej wapno nawozowe, pożyteczne mikroorganizmy, środki żywieniowe oraz kolektory słoneczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków i zbiorniki, a także materiały wykończeniowe
dla budownictwa.

Na stoiskach kiermaszowych będzie można kupić rośliny do przydomowego ogrodu i oczek wodnych, kwiaty balkonowe, regionalne produkty żywnościowe, w tym wędliny z dziczyzny i regionalne wędliny z Podlasia, oleje tłoczone na zimno, żytni chleb na zakwasie, góralskie kierpce czy drobne wytwory rękodzieła ludowego.

Atrakcyjne dla zwiedzających będą na pewno wydarzenia towarzyszące dniom pola, tj. wystawa koni hodowlanych pochodzących z południowej Wielkopolski, której jubileusz 25-lecia będziemy obchodzić w sobotę 15 czerwca br, natomiast w niedzielę 16 czerwca zostanie rozegrana kolejna edycja Włościańskich Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, której uwieńczeniem będzie wybór najlepszego zaprzęgu włościańskiego.

Patronami honorowymi Wystawy zostali Prezes Związku Hodowców Koni Wielkopolskich oraz Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Do wystawy 19 wystawców zgłosiło 26 koni (i 2 źrebaki), tj. klaczy należących do hodowców z powiatów: gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, rawickiego.

W zawodach w powożeniu zamierza wziąć udział 15 zaprzęgów (7 parokonnych i 8 pojedynek). Rywalizacja rozegra się w trzech kategoriach, tj.: konie małe i kuce (o Puchar Starosty Pleszewskiego), pojedynki zaprzęgowe (o Puchar Burmistrza MiG Pleszew) oraz zaprzęgi parokonne (o Puchar Dyrektora WODR).

Specjalny puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego otrzyma Najlepszy zaprzęg w stylu włościańskim – dla powożącego i zaprzęgu najlepiej odzwierciedlającego styl włościański. Zawody zostaną poprzedzone pokazem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”, który zaprezentuje fragment wesela włościańskiego.

Wystawy koni i zawody w powożeniu oraz jeździeckie są organizowane w Marszewie od końca lat 70-tych XX w. Ciągłość edycji Wystawy jest zachowana od 25 lat. Grono hodowców to najczęściej osoby w drugim, a nawet trzecim pokoleniu zajmujące się hodowlą koni.

Reprezentują najlepsze stajnie regionu i posiadają fachową wiedzę, którą dzielą się z młodszymi stażem lub początkującymi hodowcami zrzeszonymi w Związku Hodowców Koni Wielkopolskich.

Wystawy są dla nich możliwością promocji wyhodowanych sztuk oraz okazją do zaoferowania swoich usług w zakresie szkółki czy hotelu dla koni, oferty agroturystycznej w gospodarstwie prowadzącym hodowlę, profesjonalnie przygotowanych imprez w siodle czy przejażdżek bryczkami.

Stwarzają zainteresowanym obecnym i przyszłym hodowcom możliwości nawiązania kontaktów i dostępu do zasobu genetycznego ras koni hodowanych w Wielkopolsce.

Są niewątpliwie okazją nawiązania kontaktów dla osób noszących się z zamiarem rozpoczęcia hodowli czy rozwinięcia już prowadzonej albo dywersyfikacji prowadzonej działalności, np.: przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto